Kontaktinė informacija:
Telefonas: 8 668 00 000
El. paštas: info@seimospsichologas.lt
Kalvarijų g. 1
LT-09310, Vilnius, Lietuva
Žemėlapis..
Tvirta dvasia išgelbsti silpną kūną.- Hipokratas
Kodėl tikime tuo, kuo tikime
„Iš kur ištraukei, kad kompiuterio žaidimai padarys mane agresyvų?“ – piktinasi jaunas paauglys, kai mama nori, kad jis mažiau žaistų kompiuterinius žaidimus, sakydama, kad dėl jų jis taps agresyvus ir piktas. „Girdėjau vakar per televizijos laidą!“ – atsako mama, įsitikinusi, kad jos mėgstama laida visad pateikia teisingą informaciją. Tai tik vienas nedidelis pavyzdys, kuriame atsiskleidžia, jog mus pasiekianti informacija ir tai, kaip mes ją įvertiname(kaip teisingą, neteisingą, iš dalies teisingą ir t. t.), paveikia mūsų elgesį.
Mums nuolat tenka spręsti, tikime ar abejojame tam tikrų dalykų teisingumu. Kaip mes nusprendžiame, kurios žinios, informacija yra teisinga? Kaip žmogus patiki, kad kažkas yra tiesa? Kai kurie autoriai kalba apie keturis būdus, kaip žmonės sužino tam tikrą informaciją ir kodėl patiki jos teisingumu: ilgalaikiškumo (pastovumo) metodas, autoriteto metodas, neformalaus stebėjimo metodas, mokslinis metodas.
Ilgalaikiškumo, įsitvirtinimo metodas
Žmonės tiki, kad idėjos yra teisingos, nes jos egzistuoja ilgą laiką. Vietoj to, kad žmogus bandytų pats nuspręsti, ar idėja teisinga, jis priima ją dėl ilgaamžiškumo – jei ji taip ilgai išliko, ja taip seniai tikima– tai turi būti tiesa. Vis tik tai, jog žmonės visąlaik laikėsi tam tikro įsitikinimo, nepatvirtina jo teisingumo. Pavyzdžiui, ilgą laiką žmonės manė, kad saulė sukasi aplink žemę, tačiau tai nėra ir tada nebuvo tiesa. Viena iš priežasčių, kodėl dažnai tikima„senomis tiesomis“, yra ta, jog mes labiau linkę atsiminti ir teikti pirmenybę tai informacijai, kurią mes jau žinome. Ir paprastai tos žinios labai atsparios pasikeitimams. Žmonės turi tendenciją tikėti tuo, kuo tikėjo ilgą laiką, jiems nesinori, yra sunku atsisakyti senų įsitikinimų.
Autoriteto metodas
Informacija laikoma teisinga, nes ji gaunama iš autoriteto, kompetentingo šaltinio (ekspertų, mokytojų, tėvų, mokslininkų, vyriausybės, žiniasklaidos ir pan.). Tai, kas kiekvienam yra autoritetas, yra skirtinga(pvz., vieniems gydytojas gali būti autoritetas, kitiems – ne), todėl du žmonės gaudami informaciją iš to paties eksperto, nebūtinai vienodai ja patikės. Žinoma, tai, ką teigia ekspertas, gali būti visiškai tiesa, tačiau ji nėra tiesa vien dėl to, kad taip teigia ekspertas. Reklamos kūrėjai dažnai išnaudoja šį metodą reklaminiuose klipuose rodydami, kaip gydytojai rekomenduoja vartoti būtent tuos vaistus, kaip žymūs žmonės pasakoja, kodėl mėgsta reklamuojamą produktą ir pan. Žmonės būna linkę patikėti autoriteto pateikiama informacija, nes atrodo, jog jeigu jis jau taip pasakė, vadinasi, turi būti tiesa. Minėtoji mama, išgirdusi per savo mėgstamą TV laidą apie kompiuterinių žaidimų žalą, patikėjo informacija jau vien dėl to, kad vedėja jai yra autoritetas. Vis tik tai tikrai nėra garantas, kad informacija yra teisinga.
Neformalaus stebėjimo metodas
Kažkas laikoma tiesa, remiantis nemoksliniu, kasdieniu, nedažnu stebėjimu, nepatikrinus faktų, atkreipiant dėmesį tik į tam tikras detales. Kartais toks stebėjimas suteikia teisingos informacijos, tačiau gali atsirasti ir kelios rūšys klaidų. Pirmas tokios klaidos pavyzdys būtų, kai žmogus, pastebėjęs atsitinkančius du įvykius vieną po kito, nusprendžia, kad pirmas sukėlė antrą. Pvz., moteriškei per kelią perbėgo juoda katė ir vėliau tą pačią dieną ji pametė telefoną. Moteriškė gali nepagrįstai susieti du įvykius ir nutarti, kad juoda katė lėmėjos nesekmę. Kita klaida būtų, kai iš vieno konkretaus įvykio daromaišvada apie bendrą taisyklę.
Neformaliai stebint įvykius, aplinką, save ir žmones, galima gauti daugiau patikimesnės informacijos. Išbandžius kelias rūšis dantų pastų, po to lengviau išsirinkti sau labiau tinkančią ir nebereikia remtis tik reklamų pateikiama informacija. Tačiau kartu mąstymas remiantis neformaliu stebėjimo metodu gali sukurti ir daugelį prietaringų tikėjimų (pvz., juodos katės, penktadienio ir 13 mėnesio dienos derinio baimė).
Mokslinis metodas
Šį metodą dažniausiai naudoja mokslininkai, tyrėjai, dalis ekspertų, kaupdami mokslo žinias. Tam, kad sukauptų patikimą, teisingą informaciją ar patikrintų idėjų teisingumą, jie organizuoja kontroliuojamą, patikrinamą, ilgalaikį stebėjimą, eksperimentus, mokslinius tyrimus, renka faktus. Pavyzdžiui, jei norėtume pagrįstai įsitikinti, ar penktadienis ir 13 mėnesio diena derinyje atneša daugiau nesėkmių, reikėtų įsitraukti į ilgą eksperimentą, stebėti visus tokius derinius bei stebėti kitus penktadienius ir žymėtis, kiek sėkmingų ir kiek nesėkmingų įvykių per juos įvyko.
Daugumą mūsų turimos informacijos mes priimame pirmaisiais trim būdais, nes neįmanomakasdieniniamegyvenimevisuomet viską tikrinti griežtai kontroliuojamu eksperimentu. Vis tik svarbu žinoti, kaip iki mūsų ateina informacija ir kas mus paskatina tikėti jos teisingumu. Tuomet galima realiau įvertinti situaciją, problemą, klausimą, priimti labiau pagrįstus sprendimus, susidaryti savo paties, o ne kažkieno primestą, nuomonę.
Psichologė
Lina Gervinskaitė
Informacija spausdinta: 2010 11 19 ŠILELIS Nr. 46 (750)