Kontaktinė informacija:
Telefonas: 8 668 00 000
El. paštas: info@seimospsichologas.lt
Kalvarijų g. 1
LT-09310, Vilnius, Lietuva
Žemėlapis..
Pažinęs savo silpnumą, žmogus tampa stiprus.- O. de Balzakas
7 meilės rūšys
Kas yra meilė? Kaip ją apibūdinti? Į šitą klausimą atsakymų ieško ne tik dažnas žmogus savo gyvenime, bet ir mokslininkai, savo darbuose tyrinėjantys meilę. Vienas iš tokių mokslininkų psichologas Robertas Sternbergas išskyrė tris pagrindinius meilės komponentus ir aprašė septynias meiles rūšis. R. Sternbergas manė, kad tai leidžia suprasti, iš ko susideda ir kokia skirtinga gali būti meilė.
Trys pagrindiniai meilės komponentai:
1. Artimumas. Jis apima rūpestį kito gerove, norą būti kartu, dalijimąsi jausmais, rūpesčiais, paramą, abipusį supratimą, artimą bendravimą, gerą vienas kito pažinimą, pasitikėjimą.
2. Aistra. Seksualinė, fizinė trauka, susižavėjimas, susijęs su seksualumu, pasitenkinimu, žmogaus fiziologija, dar kitaip sakant, „chemija” tarp žmonių. Aistrą „sudaro“ erotinis susidomėjimas ir seksualiniai santykiai.
3. Įsipareigojimas. Tai apsisprendimas mylėti ir stengtis išlaikyti meilę, įsipareigojimas, sprendimas būti su vieninteliu žmogumi, stengtis dėl santykių.
Ankstyvose santykių fazėse svarbi aistra ir artimumo atsiradimas, didėjimas – jie sudaro pagrindą sprendimui toliau tęsti santykius, įsipareigoti. Vėlesniuose santykiuose šių komponentų pasireiškimas ir svarba keičiasi priklausomai nuo santykių ir juose esančių žmonių. Sėkmingiems santykiams svarbu, kad sutaptų meilės komponentas, kuriam partneriai teikia pirmenybę.
Pagal minėtus komponentus, remdamasis skirtingais jų deriniais, R. Sternbergas išskiria septynias meilės rūšis:
1. Tobula meilė. Meilė, turinti visus tris komponentus. Tokia, kurios ieškoma ir siekiama visą gyvenimą. Tobula meilė atspindi poros suderinamumą tiek aistroje, tiek artimume, tiek įsipareigojime. Psichologas R. Sternbergas teigia, kad ši meilė yra stipriausia ir gali atlaikyti ilgiausiai, tačiau ji itin reta.
2. Romantiška meilė. Meilė apimanti artimumą ir aistrą. Tokia meilė gali būti tuomet, kai partneriai rodo vienas kitam šiltus jausmus ir palaiko artimą fizinį kontaktą, tačiau gali neįvardinti savęs kaip poros ar nevadina savo santykių meile. Šios meilės pagrindu gali išsivystyti ir meilė, kurioje atsiranda ir įsipareigojimas.
3. Susižavėjimas (Akla meilė). Tai tik aistra be artimumo ir įsipareigojimo. Tokios meilės pavyzdys – meilė iš pirmo žvilgsnio, vienos nakties nuotykiai arba ilgalaikiai romanai, kurių pagrindas nereguliarūs susitikimai ir lytinė trauka, tačiau neužmezgami gilesni santykiai. Praėjus tokiai meilei, buvęs įsimylėjėlis gali sakyti: „Nežinau, kas man pasidarė”, „pamečiau galvą”. Kartais, jei šalia susižavėjimo pradeda atsirasti artimumas, santykiai gali vystytis į ilgalaikius.
4. Beprasmiška meilė. Joje įsipareigojimas yra dažniausiai nulemtas aistros. Tokiuose santykiuose nėra artimumo, emocinio ryšio. Dažniausiai viskas labai greitai užsiliepsnoja ir greitai baigiasi. Tokios meilės pavyzdys gali būti romanai, kuriuose partneriai susitaria kartu leisti laiką ir palaikyti seksualinius santykius, tačiau nesistengti iš tikrųjų pažinti vienas kitą, emociškai suartėti, neįsipareigojama rūpintis vienas kitu ir santykiais.
5. Partneriška meilė. Šioje meilėje atsiskleidžia intymumas ir sprendimas. Šios meilės pavyzdžiai galėtų būti– platoniška meilė arba santuoka, kurioje išblėso aistra, bet yra vidinė santarvė, stiprus prisirišimas, įsipareigojimas.
6. Tuščia meilė. Kai yra vien įsipareigojimas, be artimumo ir aistros. Tokią meilę R. Sternbergas vadina tuščia. Tokia meilė gali būti„iš išskaičiavimo” ar tuomet, kai partneriai nepasirenka vienas kito, tačiau jiems nurodoma tuoktis.
7. Patikimas/simpatija. Šioje meilėje yra tik artimumas be aistros ir įsipareigojimo. Tai gali būti tikra draugystė, be erotinio, emocinio atspalvio ir įsipareigojimų partneriui, tačiau jaučiamas artumas, vienas kito supratimas, tarpusavio ryšys.
Psichologė
Lina Gervinskaitė
Informacija spausdinta: 2011 11 04 ŠILELIS Nr. 44 (800)